HABERLER

Dünya Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörünün Yıldızı: Türkiye

Türkiye, dünya konfeksiyon ve hazır giyim sektöründe ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Son dönemde ihracatını ve üretimini artıran Türkiye, konfeksiyon ve giyim sanayinde kapasite kullanım oranını %80’e çıkardı. Sektörde yer alan bir çok üretici firma Pandemi ile birlikte üretimlerini Türkiye’ye yönlendirdi.

Dünyanın en büyük tekstil üreticilerinden birisi olan Türkiye, konfeksiyon ve hazır giyim sektöründe de ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Özellikle son dönemde ihracatını ve üretimini artıran Türkiye’nin konfeksiyon ve giyim sanayinde kapasite kullanım oranı %80’e çıktı. Bunda en önemli etkenleri arasında yüksek kalite, çeşitlilik, her türlü siparişi karşılayacak üretim kapasitesi ve hızı bulunuyor. Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle başta Avrupa olmak üzere konfeksiyon ve hazır giyim alıcısı ülkelere yakınlığı da dünya markalarının Türk üreticilerini tercih etmelerine sebep oluyor. Üretim ve istihdam açısından Türkiye’nin en büyük ikinci endüstrisi olan konfeksiyon ve hazır giyim, 200’den fazla ülkeye ihracat yapıyor. “Made in Turkey” etiketiyle dünya pazarlarında güçlü bir ülke imajına sahip sektör, son dönemde gelişen tasarım ve moda anlayışıyla, markalaşma ve perakende alanında da büyük bir atılım gerçekleştirdi.

Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyaya konfeksiyon ve hazır giyim ihraç ediyor. En çok ihracat yapılan ülkelerin başında; Almanya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Fransa, ABD, İtalya, Irak, İsrail, Suudi Arabistan ve Danimarka geliyor.

Türkiye; coğrafi konumu sebebiyle konfeksiyon üretiminde Avrupa ve Asya’yı birleştiren bir ülke. Dünyada konusunda sektörün en büyük fuarlarından biri olma özelliğine sahip IGM Fuarı, katılımcı ve ziyaretçisiyle hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün temsilcilerini bir araya getirecek. Katılımcılar; makine ve teknoloji ürünlerindeki en son gelişme ve yeniliklerini tanıtırken profesyonel ziyaretçiler ise bunları yakından takip etme fırsatı bulacaklar.

Avrupa ve Asya’yı birleştiren İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IGM Fuarı ile katılımcı firmalar marka bilinirliğini arttıracak olup, dünyanın dört bir yanından gelecek olan alım heyeti ve ziyaretçilerle işbirliklerini başlatma fırsatı bulacaklar. IGM Fuarı; profesyonel ve uluslararası ziyaretçileri ile dünya ticaret hacminin geliştirilmesine katkıda bulunurken, aynı zamanda katılımcıların mevcut müşterileriyle buluşmasını ve potansiyel müşterilerine ulaşmasını sağlayacak.