BASIN BÜLTENİ

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu: IGM 2022 Fuarında, Makine ve Teknolojideki Yenilikler Yakından İzlenecek

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu; “Uluslararası fuarların ihracatçı sektörlerimize payı oldukça fazla. IGM 2022 Fuarı’nda makine ve teknoloji ürünlerindeki yeniliklerin ziyaretçiler tarafından yakından takip edileceğini düşünüyorum.”

Konfeksiyon makineleri sektörü ile hazır giyim üreticileri ve yatırımcıları, sektörün en kapsamlı buluşma noktası olan IGM 2022 Fuarı’nda bir araya geliyor. Satışları tüm hızıyla devam eden ve yoğun katılım taleplerinin olduğu IGM Fuarı’na, sektör temsilcileri ve birliklerden de destek geliyor.

Türkiye’nin, dünyanın en büyük hazır giyim üreticilerinden biri olduğunu vurgulayan Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, en büyük ihracat ortağının ise Avrupa olduğunu belirtti. Pandemi döneminde Avrupalı ithalatçıların siparişlerinde Türkiye’yi daha fazla tercih ettiklerini, hem jeopolitik konumumuz hem de hızlı teslim süresi sayesinde sektörün bir adım daha öne çıktığını vurgulayan Hüseyin Memişoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Avrupalı markalar siparişlerini ülkemize kaydırdı. Rakamlar da bu görüşü destekliyor. Son 12 aylık veriler incelendiğinde, ülkemizin hazır giyim sektörünün Avrupa’ya olan ihracatının yüzde 20 yükselişle 15 milyar dolara ulaştığını görüyoruz.

İhracatını ve üretimini artıran sektörümüzde kapasite kullanım oranları yüzde 80’in üzerinde seyrediyor. Bugün itibariyle 200’den fazla ülkeye ihracat yapan sektör, Türkiye ihracatında da önemli bir yere sahip.”

“Fuarları Çok Özledik”

Uluslararası fuarların ihracata olan katkılarını vurgulayan Hüseyin Memişoğlu; “Her şeyden önce fuarları çok özledik. Pandemi döneminde birçok fuar iptal edildi veya ertelendi. Alıcıyla satıcının buluştuğu en büyük organizasyonlar elbette fuarlardır. Uluslararası fuarların ihracatçı sektörlerimize katkısı oldukça fazladır.
8- 11 Eylül 2022 yılında gerçekleştirilecek IGM İstanbul Konfeksiyon Makineleri, Yan Sanayi ve Yedek Parça Fuarı’nda; makine ve teknoloji ürünlerindeki yeniliklerin ziyaretçiler tarafından yakından takip edileceğini düşünüyorum. IGM 2022 Fuarı’nın hayırlı olmasını ve ihracatçılarımız için bol kazançlı geçmesini temenni ediyorum.”